У структурі захворюваності населення інфекційні хвороби посідають одне з провідних місць. Близько 25% населення світу (у т.ч.63% дітей) помирає від інфекційної патології.
Кількість імунних до певної інфекційної хвороби осіб визначає потужність так званого імунного прошарку населення, або несприйнятливості “колективу”.
Ефективним шляхом зниження захворюваності на інфекції, керовані засобами специфічної профілактики, є створення імунітету завдяки використанню високоякісних вакцин.
Проблема боротьби з інфекціями, керована засобами специфічної профілактики – одна із головних у світі. Протягом останніх десятиліть Всесвітня організація охорони здоров’я впроваджує та реалізує Розширену програму імунізації населення, що забезпечує 80% імунного прошарку населення світу. Це щорічно сприяє збереженню життя трьох мільйонів осіб і запобігає розвитку ускладнень від різних інфекцій.
Імунопрофілактика — захист організму від інфекційної хвороби шляхом проведення профілактичних щеплень імунобіологічними препаратами (живі та інактивовані вакцини, анатоксини, введення імунних сироваток та імуноглобулінів).
Імунопрофілактика населення України проводиться на підставі відповідних нормативних документів. Згідно із законами України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” (ст.27) та “Про захист населення від інфекційних хвороб” (ст.12). Профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванню на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк , правець, та кір є обов’язковими. Проведення імунізації населення здійснюється згідно з Календарем профілактичних щеплень ( наказ МОЗ України від 03.02.2006 року № 48).
Календар щеплень – це основна схема імунізації населення на певній адміністративній території, що визначає які вакцини і в які строки мають бути використані для проведення профілактичних щеплень з найбільшою їх ефективністю.
Крім вищезгаданих, як обов’язкові до Національного Календаря профілактичних щеплень внесено щеплення проти епідемічного паротиту, краснухи, гепатиту В, гемофільної інфекції. До рекомендованих щеплень відносяться щеплення проти грипу, менінгококової та пневмококової інфекції, вітряної віспи.
Всі профілактичні щеплення в Україні проводяться імунобіологічними препаратами вітчизняного та зарубіжного виробництва, що мають сертифікат якості. Транспортування, збереження і використання вакцин здійснюється з обов’язковим дотриманням вимог "холодового ланцюга" відповідно до Порядку забезпечення належних умов зберігання, транспортування, приймання та обліку медичних імунобіологічних препаратів в Україні.
Щеплення проводяться у кабінетах щеплень лікувальних установ відповідно до наказу МОЗ України від 31.12.2009 року №1095. У кабінетах щеплень для здійснення вакцинації можуть бути задіяні медичні працівники (лікар, фельдшер, молодший спеціаліст з медичною освітою), які отримали спеціальну підготовку та володіють правилами організації і техніки проведення щеплень, туберкулінодіагностики, а також заходами надання невідкладної допомоги у разі розвитку післявакцинальних реакцій / післявакцинальних ускладнень.
Медичні протипоказання до щеплень кожній конкретній дитині встановлюються комісією з питань щеплень, що діє в кожному лікувальному закладі.
Здоров’я нації – це багатство держави. Отже в руках кожної людини не тільки його майбутнє, а й добробут держави в цілому. Спільно забезпечимо наше майбутнє!
|