Відповідно до плану роботи міського методичного центру 12 листопада 2019 року на базі Гузіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів відбувся семінар вчителів історії на тему «Національно-патріотичне виховання школярів на уроках суспільствознавчих дисциплін». Особлива подяка вчителю історії та дирекції школи за організовану поїздку в музей-садибу Провідника ОУН Степана Бандери.
Загалом у світі є шість музеїв Степана Бандери. Одним із перших та найцікавіших за експозицією є садиба-музей Степана Бандери у селі Воля-Задеревацька. Створили його у батьківській хаті Провідника ОУН, де сім’я проживала з 1933 по 1936 роки. Цікаво, що будинок родини Бандер став музеєм ще з перших днів незалежності України – його відкриття відбулося на свято Покрови, 14 жовтня 1990 року. Село Воля-Задеревацька на Стрийщині насамперед відоме як родинне гніздо Бандер. Саме тут можна дізнатися про водночас трагічну та сповнену героїзму долю цілої сім’ї з вуст внучатої племінниці Провідника, Оксани Бандери. Цікаво, що за розповідями місцевих жителів, нова школа у Волі-Задеревацькій постала саме з ініціативи Степана Бандери. Одного разу приїхавши на канікули до батьківського дому, молодий Степан Бандера спитав у селян: «Чому школу не будуєте?». Саме його слова й підштовхнули людей до будівництва нового навчального закладу. Зараз усе в садибі Бандер нагадує про діяльність її мешканців. Експозиція розміщена у шести кімнатах будинку, які можна обійти з кімнати в кімнату по колу. У першій кімнаті можна дізнатись про родовід Бандер. Наступна кімната – капличка, де отець Андрій хрестив взимку дітей та вінчав молодят. Ця кімната є найбільш автентичною, а її вікна виходять прямісінько на церкву Архистратига Михаїла. Тут – невеликий престол, фелон о. Андрія, ризи, церковна атрибутика та вишитий лляний рушник з ініціалами «СБ». Окремі приміщення присвячені юнацьким рокам С. Бандери, діяльності ОУН та УПА, матеріалам, які розповідають про смерть Провідника. Раритетними є 4 оригінальні речі, які належали родині, — це стіл, сервант, шафа та бамбетль. Батьківський дім Степана Бандери нерідко ставав прихистком для його однодумців. Ліворуч плебанії, у 40-х роках була повстанська криївка, яку так і не знайшли енкаведисти. У наші дні її відтворили, але вже на поверхні землі. Старожили говорять, що з цієї криївки був підземний хід прямісінько до церкви.
Сесія Долинської міської ради 23 серпня 2010 року ухвалила рішення про присвоєння звання «Почесний громадянин міста Долина» п’ятьом особам. Насамперед це український політичний діяч, ідеолог українського націоналістичного руху ХХ століття, голова проводу ОУН Степан Бандера (посмертно). Саме на Долинщині свого часу жив з родиною священик Андрій Бандера, батько провідника ОУН. Тут його у 1941 році арештували енкаведисти і до двох місяців розстріляли.
В селі Лисовичі вчителі історії зупинились, щоб віддати шану Тарасу Брусу – активному учаснику Революції Гідності, волонтеру, бійцю добровольчого батальйону «Дніпро – 1», який загинув 29 серпня 2014 року під час виходу з Іловайська. На завершення учасники семінару провели діалог з теми та висловили слова подяки і побажання організаторам семінару.
Вічна пам’ять та Слава Героям!
|